A levéltári állományvédelemnek és a levéltári munkának komoly nemzetközi és jól használható szakirodalma van. A hazai szakirodalomból a legfontosabbak:
- Albrechtné Kunszeri Gabriella, Állományvédelmi alapismeretek, Bp. 1997. – Részletes és naprakész ismeretek a levéltárak állományvédelméről. A Magyar Országos Levéltárban beszerezhető.
- Kastaly Beatrix, A könyvtári állomány védelme és megóvása, Bp. 1986. – A levéltári és könyvtári állományvédelem sok közös problémája miatt tanulságos kiadvány levéltártani szempontból is. Az Országos Széchenyi Könyvtárban beszerezhető.
- Levéltári ismeretek kézikönyve, szerk. Endrényi Ferenc, Bp. 1980. – Minden levéltárral és irattárral kapcsolatos ismeretet tömören tartalmaz.
- Scripta manent: A papír- és könyvrestaurálás műhelytitkai, szerk. Fehrentheil Henriette, Bp. 1998. – Gazdagon illusztrált kötet a restaurálás módszereiről.
- Levéltári útmutató, Bp. 1941. – A református egyház konventjének kiadványa, amely részletes útmutatást ad az egyházi levéltári munkáról.
- A történelem segédtudományai, szerk. Kállay István, Bp. 1986. – A levéltári munka szempontjából fontos történeti segédtudományokat összefoglaló kötet.
- Ember Győző, Levéltári terminológiai lexikon, Bp, 1982. – A levéltárügy és a levéltári munka egészét átfogó kézikönyve.
Személyes tájékoztatást, szakmai, eszközbeli és esetleges anyagi segítséget a katolikus egyházmegyei, a protestáns egyházkerületi, illetve országos levéltárak vezetői és munkatársai tudnak nyújtani.
Ennek a kis füzetnek a szerkesztői remélik, hogy munkájukkal segítséget tudnak nyújtani, az egyházközségi levéltárakban rejlő felbecsülhetetlen értékek megóvásához. A legtöbbet azonban azok a plébánosok, lelkészek, egyházközségi vezetők és munkatársak tudják tenni az egyházközségi levéltárak érdekében, akikre ennek a kincsnek a megőrzését bízta egyházi felsőbbségük és az egyház népének bizalma. Tegyünk meg mindent azért, hogy ne a mi utódainkon teljesedjék be az Írás: „Az atyák ettek egrest és a fiak foga vásott el tőle” (Jer 31,29).