Ötvös-zománc workshopok
Ötvös Nagy Ferenc ötvös-iparművész vezetésével 2024-ben is nagy sikerrel és telt házzal működtek a Ráday Múzeum ötvös-zománc workshopjai.
Ötvös Nagy Ferenc ötvös-iparművész vezetésével 2024-ben is nagy sikerrel és telt házzal működtek a Ráday Múzeum ötvös-zománc workshopjai.
November 26-án és 28-án a könyvtár, a levéltár és a múzeum a Főapátság más részlegeiben dolgozó munkatársait látta vendégül. A levéltárban nemcsak irodánkat és raktárainkat mutattuk meg, hanem beszéltünk mindennapi munkánkról és terveinkről is. A program keretében kollégáink végül megtekinthették a ránk bízott legfontosabb dokumentumokat.
A Magyar Tudományos Akadémia, a magyar közélet egyik legnagyobb presztízsű intézménye 2025-ben ünnepli alapításának 200. évfordulóját (mta200.hu). A nagyszabású központi bicentenáriumi rendezvénysorozathoz a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola és a Piarista Rend Magyar Tartománya Központi Levéltára történettudományi konferencia szervezésével csatlakozik Szerzetesek az Akadémián címmel.
Az ősz folyamán számos csoport kereste fel levéltárunkat. Az iskolai osztályok mellett a Budapesti Fesztiválzenekar támogatói, az Eötvös Collegium Történész Műhelye, a Fiatal Levéltárosok Egyesülete, az MCC Győri Képzési Központjának csoportja, az EBESz Nagyköveti Találkozójának résztvevői, illetve a főapátsághoz tartozó plébániák hívei jártak intézményünkben.
A nagyváros karácsony előtti készülődése 120 évvel ezelőtt sem hagyta hidegen a gyerekeket. Ennek irodalmi lenyomatát őrzik azok a dolgozatok, amelyeket a budapesti piarista gimnázium IV.A. osztályos diákjai írtak 1904/1905-ben. Tanáruk és osztályfőnökük, Prónai Antal, saját tankönyvéből (Stilisztika, Szent István Társulat, 1903) tanította a magyar irodalmat, amelynek első fejezete a „leírásokról” szólt, az ajánlott feladatok között pedig ilyenek szerepeltek: „Utam hazulról az iskoláig”, „Az utca”, „Séta a városban”, „A vásár”.
A Magyar Történelmi Társulat Egyháztörténeti Tagozata, a Győri Egyházmegyei Gyűjteményi Központ és a Brenner János Hittudományi Főiskola előadássorozatot indított útjára Egyháztörténelmi Estek címmel. A rendezvénysorozat első előadója intézményünk igazgatója, Dénesi Tamás volt, aki Uros apát, a 800 éve megújult pannonhalmi templom építtetője címmel tartott előadást a szép számban összegyűlt érdeklődőknek.