Vita az erdélyi történelmi egyházak levéltári anyagairól

A román képviselőház oktatási, művészeti szakbizottsága 2011. március 8-i ülésén elfogadta a 16/1996 sz. levéltári törvény 19. törvénycikkének módosítását, amely lehetővé teszi a kommunista rendszer alatt elkobzott egyházi dokumentumok visszaszolgáltatását jogos tulajdonosainak, a romániai történelmi egyházaknak (a törvénycikk jelenleg nem teszi lehetővé az egyszer már a Román Nemzeti Levéltár állományába került egyházi iratanyag visszaszolgáltatását, csak abban az esetben, ha azok letétként, megőrzésre kerültek oda). A törvénytervezetről már hetek óta folyik a politikai felhangoktól sem mentes vita a sajtóban, többek között nyilatkozatot adott közre a Román Levéltárosok Egyesülete és a Romániai Egyházi Levéltárosok Egyesülete is.

Az Erdélyi Református Egyházkerület visszakapott iratai

2011. május 10-én mutatták be Kolozsvárott hivatalosan azt a hat értékes iratot, amelyeket a Román Nemzeti Múzeum négy nappal korábban szolgáltatott vissza a Erdélyi Református Egyházkerület Központi Gyűjtőlevéltárának. Az iratok visszaadása a kommunizmus újabb hibájának a kiküszöbölését jelenti, hiszen az iratokat egyetlen napra sem állították ki, elszállításuk csupán a diktatúra erődemonstrációja volt.

Törvény születhet Romániában az elkobzott egyházi iratokról

A kommunista diktatúra által elkobzott egyházi levéltári iratok visszaszolgáltatását szabályozó törvénytervezet lehetőségéről tárgyaltak 2010. október 16-án Kolozsvárott az RMDSZ képviselői, a történelmi magyar egyházak szakértői és levéltárosai. A tanácskozást sajtótájékoztató is követte, ahol a résztevevők ismertették álláspontjukat.

Egyházi gyűjtemények közös vándorgyűlése Gyulafehérvárott

Szép időben, hasznos tanácskozásokkal, értékes megbeszélésekkel folyt le a magyarországi egyházi gyűjteményi egyesületek, tehát az EKE (Egyházi Könyvtárak Egyesülése), EME (Egyházi Múzeumok Egyesülete) és a MELTE közös vándorgyűlése Gyulafehérvárott, 2009. július 7. és 9. között. Az 1000 éves gyulafehérvári főegyházmegye vendégeként közel 150 szakember, könyvtárosok, levéltárosok és muzeológusok jöttek össze, elsősorban a magyarországi és romániai egyházi gyűjteményekből. A tanácskozások mellett megtekintették Gyulafehérvárott a Batthyaneumot, a érseki palotát, levéltárat és a főegyházmegye 1000 éves évfordulójára újonnan megnyílt kiállítást.

Feliratkozás a következőre: Románia